Plastik enjeksiyon, sıcaklık yardımı ile eritilmiş plastik hammaddenin bir kalıp içine enjekte edilerek şekillendirilmesi ve soğutularak kalıptan çıkarılmasını içeren bir imalat yöntemidir. Bu metot ile küçük komponentler üretilebilir.

 

Firmamız bünyesinde bulunan 2 adet yatay ve 1 adet dikey enjeksiyon ile askeri standartlarda istenilen, ULTEM, PEEK, ABS başta olmak üzere boyutlarda/ renklerde üretim yapmaktayız.

 

Üretim aşamalarımızı basitçe özetlemek gerekirse,


1- Kalıp kapama; enjeksiyon kalıbının iki tarafını (dişi ve erkek) birleştiren ünitedir.2- Hammadde Alma (Eritme); Kovanın üstündeki ısıtıcılar kovanı, vidayı ve hammaddeyi ısıtır. Vida dönerken, hammadde hatvelerin arasında sıkışarak sürtünür ve ayrıca ısı yaratır. Dönen vidanın üzerinde yürüyen toz, granül, esnek erit, yüksek viskositeli eriyik veya yarı sert hamur halindeki hammadde yavaş yavaş eriyerek vidanın ucundaki roket grubunun içinden geçerek, vidanın önünde birikmeye başlar.3- Enjeksiyon; vidanın önünde biriken hammaddenin birleşik durumdaki kalıba enjekte edildiği aşamadır. Belirli bir basınç ile tazyik sağlanır ve kalıba hammadde gönderilir.4- İttirici ile ürün alma; enjekte edilen ürünün kalıp içerisinden ittirici yardımıyla alınmasıdır. Gerekli görülürse bu aşamaya soğutma eklenebilmektedir. 5- Bu aşama ise BİL-PLAS’ın farkını öne çıkaran aşamadır, Üretilen malzemelerin polisaj işlemi uzman kadro ile gerçekleştirilir. Kalite kontrolden geçirildikten sonra paketlenir.


tr_TRTürkçe